Róm - Neróm z kostola von !

Autor: Marek Kažimír | 27.1.2012 o 7:50 | (upravené 13.2.2012 o 6:00) Karma článku: 12,87 | Prečítané:  2381x

Najskôr musím povedať, že poznám dosť Rómov, ktorí niečo v živote dokázali a vážim si ich. Vo funkcii starostu  som mal možnosť spoznať aj tých druhých, ktorým slová slušnosť a poriadok  nikdy nehovorili nič.  Prvý rok vo funkcii starostu som nemal problém všetkých navštíviť priamo doma. Išlo o lokalitu Golianova, kde ich prebývalo asi päťsto.  Po návštevách vo „vybývaných" bytoch, v chatrčiach z pozbíjaných z dosák som chodil v obleku dovtedy, kým som zopárkrát domov nedoniesol vši. V  lekárni  pri kúpe prípravku na ich hubenie som zažil nepríjemný pocit, ktorý neprajem nikomu. Cítil som, že v tom našom obchodnom centre ma poznajú snáď všetci.

Deti uliceDeti uliceHNonline

Rómovia  v kostole

Pred vianočnými sviatkami sme sa v jednu nedeľu večer spoločne s manželkou  zúčastnili na bohoslužbe v seminárnom kostole.  Už po ceste som si všimol dve, väčšie  partie Rómov, ktoré blúdili po Hlavnej ulici a sem - tam obstúpili osamelých chodcov. Klasická otázka : „Máte nejaké  centy ?"  Svetovo známe sídlisko Luník IX už im nestačí a sídlisko je pre taký počet mladých ľudí tesné. Podľa mojich zistení na sídlisku žije vo veku do 15 rokov viac ako  dvetisíc detí.

Ale poďme poporiadku k tomu,  čo sa vlastne  v kostole stalo. S manželkou sme prišli trošku neskôr, tak sme ostali stáť v zadnej časti kostola blízko zádveria. Chvíľu po našom príchode som si všimol v zádverí, kde stálo asi desať ľudí neobvyklý ruch. Malí Rómovia žobrali a obťažovali ľudí  pohrúžených do modlitby. O chvíľku sa  začali vešať po zárubni masívnych dverí a predvádzať gymnastické cviky. Ako v cirkuse. Po minúte ( dlhšie som nevydržal ), som rázne zakročil a vyhodil ich von.

Čo s neprispôsobivými a kto to vlastne podľa môjho názoru  je  ?

Problémy  na Luníku IX  nám v Košiciach prerastajú cez hlavu čím ďalej tým viac . Podotýkam  na sídlisku nebývajú iba Rómovia. Problémy sa týkajú všetkých neprispôsobivých, bez ohľadu na to, či bývajú na Luníku IX alebo niekde inde v Košiciach, resp. na Slovensku.

A kto vlastne je ten neprispôsobivý ? Osobne za neprispôsobivého  človeka považujem každého zdravého človeka, ktorý poberá sociálne dávky, nepracuje viac ako dva roky, má problémy so zákonom ( v trestno -právnej i priestupkovej rovine) a neplní si základne povinnosti, ktoré od neho spoločnosť vyžaduje. A v tomto prípade sa to netýka iba  a iba Rómov.

Ako tento problém riešiť ?

Skúsim moje riešenia navrhnúť v niekoľkých bodoch :

1. Štátne  sociálne dávky nevyplácať v hotovosti a viazať ich na povinnosť odpracovať v prospech obce verejnoprospešné práce. Kto je zdravý a nepracuje, ten si podporu štátu nezaslúži.

Štát má právo rozhodnúť,  akou formou pomôže svojím občanom v čase núdze. Na metly a lopaty ešte máme a Slovensko môže byť čistejšie.

2. Zabezpečiť vymožiteľnosť práva,  uložených sankcií

Nemáš na pokutu ? Tak si ju odpracuješ s vestou, s lopatou, metlou alebo pôjdeš sedieť na niekoľko dní. Raz - dva by sme vyriešili problémy s čiernymi skládkami, rušením nočného pokoja, drobnými krádežami i čiernymi stavbami.

3. Vytvoriť pracovné príležitosti pre dlhodobo nezamestnaných

Štát štedro dotuje nových investorov, ktorí sa rozhodnú vyrábať na Slovensku. Dajme  si pri investičnej pomoci podmienku vytvorenia určitého počtu pracovných miest pre túto skupinu  nezamestnaných.  V  roku 2010 bolo evidovaných viac ako 170 tisíc nezamestnaných, ktorí si dlhodobo nenašli  alebo nechceli nájsť prácu.  V Krásnej pri stavbe kultúrneho domu som to skúsil a išlo to. Alebo zvýhodnime  daňovým  bonusom  tých podnikateľov, ktorí  sa budú chcieť potrápiť s ich chýbajúcimi  pracovnými návykmi .

Systémovo raz začať  musíme...

Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?